flaga polskiflaga anglii
MENU
flaga polskiflaga anglii
MENU
Przenośniki rolkowe

Przenośniki Rolkowe

Naszym klientom pragniemy zaoferować wysokiej klasy transportery rolkowe, zwane także przenośnikami rolkowymi lub wałkowymi (inna nazwa to taśmociąg rolkowy lub podajnik rolkowy). System ten jest wykorzystywany do transportowania ładunków stałych, działających w oparciu o pracę ustawionych równolegle wałków.

Transportery rolkowe znajdują szerokie zastosowanie w procesach technologicznych oraz w transporcie wewnątrzmagazynowym, podnosząc wydajność, komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Oznacza to, że przenośniki rolkowe to grupa transporterów o najszerszym zastosowaniu we wszystkich gałęziach przemysłu.

Konstrukcje przenośników zazwyczaj wykonuje się z aluminium lub stali. Rolki do przenośników najczęściej produkuje się z tworzywa, stali, aluminium lub PCV. Oferowane przez nas przenośniki rolkowe charakteryzuje solidna konstrukcja zaprojektowana przy zastosowaniu najlepszych materiałów, co zapewnia wysoką wytrzymałość na obciążenia i gwarantuje długoletnią trwałość.

Transport ładunków za pomocą przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe wykorzystywane są w obszarach przemysłu, gdzie konieczny jest szybki i łatwy transport elementów o dużej wadze lub dużych rozmiarach. Przenośnik rolkowy może być stosowany samodzielnie bądź jako część linii produkcyjnej. Przy pomocy przenośników rolkowych przemieszczane są ładunki stałe charakteryzujące się zwartą budową. Są to pojemniki, kartony, paczki, skrzynie, palety bądź pojedyncze elementy, takie jak: deski, akumulatory, książki i tym podobne. Konieczne jest, aby transportowany ładunek miał w miarę płaskie dno, aby uniknąć zaklinowania pomiędzy wałkami przenośnika. Ruch ładunku realizowany jest za pośrednictwem ustawionych równolegle rolek napędzanych łańcuchami lub paskami zębatymi. Taki przenośnik rolkowy może występować również jako kumulacyjny, który buforuje ładunek przed samą operacją na linii lub odbiorem ładunku do dalszych operacji.

Budowa transportera rolkowego

Transporter rolkowy składa się z dwóch równoległych burt, natomiast prostopadle do burt zamocowane są wałki. Burty są połączone ze sobą za pomocą wałków. Możliwe jest zastosowanie także dodatkowych poprzeczek. Burty z rolkami najczęściej umieszczone są na podporach. Modułowa konstrukcja pozwala na projektowanie całych systemów przenośników rolkowych o różnych rozmiarach i kształtach. Tego rodzaju system transportowy umożliwia prosty montaż i demontaż poszczególnych rolek. Jednocześnie, aby dokonać demontażu, transporter rolkowy nie musi być rozmontowywany.  Dzięki temu w razie potrzeby można przeprowadzić modernizację systemu transportowego w szybki sposób. Ponadto, profile boczne przenośnika pozwalają łatwo połączyć je z konstrukcję nośną w odpowiedni sposób do danego zadania. Warto także zaznaczyć, że w przenośniku rolkowym można zamontować dodatkowe elementy, takie jak: blokady pneumatyczne, zderzaki końcowe czy prowadnice boczne. Przenośniki są wyposażone w różnego typu układy sterowania, w zależności od wykorzystywanych w systemie maszyn. Może to być automatyka ograniczająca się do szafki, jak również rozbudowany system centralnego sterowania.

Przenośniki rolkowe – cechy

Przenośniki rolkowe cechują podstawowe dane techniczne:

 • długość (odległość między końcami przenośnika),
 • szerokość (odległość między burtami bocznymi przenośnika),
 • średnica zewnętrzna wałków,
 • oraz podziałka wałków (odległość między osiami sąsiednimi wałkami).

Podajnik rolkowy – nośność i wydajność

Poza tym można wyróżnić dwa kluczowe parametry: nośność i wydajność:

 1. nośność przenośnika zależy od zastosowanych rolek, w tym ich długości i gęstości rozmieszczenia. Ze względu na ten parametr można wyróżnić przenośniki rolkowe z nośnością od kilku kilogramów na rolkę, gdy rolki wykonane są z PP, ale także systemy przenośne, które w sumie osiągają nośność nawet do kilku ton;
 2. wydajność określa prędkość liniową przemieszczanych ładunków. W zależności od specyfiki układu przenośnika możliwa jest zmiana prędkości, na przykład z wykorzystaniem barier bezpieczeństwa. Wykonuje się też przenośniki rolkowe z możliwością zmiany prędkości.

Przenośniki rolkowe oferowane przez PROMUS Katowice

Oferowane przez nas przenośniki rolkowe odznaczają się najwyższą jakością. Wykorzystując nabytą praktykę i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dostosowujemy je do oczekiwań naszych klientów oraz indywidualnych wymogów projektu.

Zalety przenośników rolkowych:

 • duży udźwig,
 • solidna konstrukcja,
 • szybki montaż i możliwość modernizacji,
 • wykonanie według specyficznych wymagań.

Przenośnik rolkowy – wysoka jakość

Zakres naszych usług obejmuje zarówno projektowanie, jak również produkcję i montaż transporterów rolkowych.

Dbamy, by każdy etap naszych prac spotkał się ze stuprocentowym zadowoleniem klientów. Mając na względzie pełną satysfakcję nabywców, świadczymy również usługi związane z serwisem gwarancyjnym oraz pogwarancyjnym naszych produktów. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem naszych projektów i realizacji, a w razie zainteresowania naszymi usługami – zapraszamy do kontaktu.

Podajnik rolkowy w systemach sortowania

Obszar dystrybucji ma ogromne znaczenie dla wydajności całego przedsiębiorstwa. Odpowiednio zorganizowane sortowanie towarów przyspiesza obsługę klienta oraz pomaga w osiągnięciu zamierzonych celów. Do tego niezbędne jest wykorzystanie przenośnika rolkowego z napędem. Dzięki niemu można niemal całkowicie zrezygnować z zatrudniania dodatkowych pracowników do ciężkiej pracy fizycznej, a resztę załogi oddelegować do ważniejszych projektów lub obsługi urządzeń.

Typowy transporter rolkowy nadaje się do realizacji dwóch zadań. Jego głównym przeznaczeniem jest dzielenie towarów na wskazane zamówienia, a następnie przekazania ich do stacji pakowania. Urządzenie potrafi też umieścić produkty bezpośrednio w podstawianym opakowaniu. Przenośnik rolkowy z napędem przydaje się ponadto do sortowania zapakowanych przedmiotów w taki sposób, aby trafiały prosto do wyznaczonego miejsca. Odbywa się to przy pomocy skanera, który identyfikuje rzeczy.

Jakie korzyści niesie ze sobą zaimplementowanie podajnika rolkowego w sortowni? Należy podkreślić kilka najważniejszych zalet:

 • precyzyjność przeładunku,
 • niezawodność działania całej linii sortowniczej,
 • zwiększenie przepustowości do maksimum,
 • umożliwienie rozdzielania towarów na odgórnie określone zamówienia,
 • łatwe sortowanie do wskazanych miejsc,
 • szybsze realizowanie zadań,
 • optymalizacja kosztów eksploatacji linii sortowniczej oraz zasobów ludzkich,
 • kompletacja przy użyciu transporterów

Przenośnik rolkowy znajduje swoje zastosowanie również w kompletacji. Na tym obszarze sprawdzają się najlepiej systemy w pełni zmechanizowane. Tradycyjne rozwiązanie, w jakim bierze udział operator uniwersalnego wózka podnośnikowego lub układnicy regałowej, niestety nie spełnia tak dobrze swojej roli. Wśród zadań pracownika znajduje się
przemieszczanie jednostek ładunkowych oraz opakowań zbiorczych do stanowisk kompletacyjnych. Przenośnik rolkowy napędzany wykonuje te cele znacznie szybciej i bezbłędnie.

Jak wygląda kompletacja przy użyciu nowoczesnego systemu? Urządzeniami steruje się automatycznie. Regały zawierają sprzęty wydające żądaną liczbę opakowanego towaru. Następnie taśmociąg rolkowy przekazuje asortyment do odpowiedniego miejsca. W efekcie na linii znacznie szybciej przebiega realizacja zadań, a także poprawia się efektywność. W porównaniu do zwykłego wózka widłowego mowa nawet o kilkukrotnie lepszej organizacji działań oraz ograniczeniu potrzebnego czasu.

Podajniki rolkowe w kontroli wagowej

Taśmociąg rolkowy napędzany może zostać wyposażony w wagi kontrolne. Znajduje to swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie bezobsługowe sprawdzanie masy towarów to konieczność. Dzięki tak zaawansowanemu systemowi da się w szybki sposób dowiedzieć się, który egzemplarz nie spełnia wymogów, a więc jest potencjalnie wadliwy. Mniejsza bądź większa waga od optymalnego zakresu zmusza taśmociąg do przekierowania towaru na inny tor.

Podajnik rolkowy z wagą to bardzo czułe urządzenie. Dzięki temu stosuje się je również w przypadku towarów o niewielkiej masie. Przenośnikiem rolkowym napędzanym można bez problemu skontrolować zarówno opakowania zbiorcze, jak i jednostkowe, a nawet zliczać opakowania bądź masę.

Kolejnym przeznaczeniem podajnika rolkowego jest zautomatyzowanie procesu pakowania. Wystarczy połączyć system z innymi urządzeniami. Przenośnik przekazuje towar do spakowania, a następnie przewozi zapakowany produkt do hali magazynowej. Wykorzystanie technologii pakowania wraz z podajnikami pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a przy okazji zapewnia bardzo precyzyjną realizację zadania.

Ogólne korzyści z zastosowania podajników rolkowych

Przenośniki znajdują znacznie więcej zastosowań, co czyni je niezbędnym elementem w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Mogą zostać użyte chociażby do połączenia między sobą hali produkcyjnej z magazynową, co znacząco wpływa na redukcję czasu potrzebnego do sfinalizowania projektu. Na dodatek usprawniają działania pracowników, którzy nie muszą już własnoręcznie przenosić towarów. To właśnie transporter rolkowy w głównej mierze odpowiada za zwiększenie bezpieczeństwa pracy i wydajności, a także ograniczenia kosztów
związanych z eksploatacją całej linii produkcyjnej. Podajniki rolkowe mają możliwość integracji z pozostałymi urządzeniami znajdującymi się na wyposażeniu firmy.

Warto też zauważyć, że przenośnik rolkowy grawitacyjny nie posiada napędu. Przesuwanie produktów odbywa się więc manualnie lub z wykorzystaniem zjawiska przyciągania ziemskiego. W efekcie użycie przenośnika rolkowego grawitacyjnego pozwala zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej. Taki sprzęt stosuje się przede wszystkim w miejscach, które nie potrzebują pełnej automatyki oraz chcą ograniczyć wydatki eksploatacyjne.

Podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie dotyczące taśmociągów rolkowych. Jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, dlatego możemy doradzić opracowanie najkorzystniejszego projektu. Przykładamy dużą uwagę do zoptymalizowania kosztów realizacji, dzięki czemu nasi klienci nie muszą nadwyrężać budżetu przedsiębiorstwa.

Zapraszamy do kontaktu
Siedziba:
PROMUS Katowice Sp. z o.o.
ul. Społeczna 8A
PL 41-214 Sosnowiec
+48 32 70 69 500+48 32 25 10 031info@promuskatowice.pl
Oddział:
PROMUS Katowice
organizačni slożka
ul. Průmyslova 830
CZ 293-06 Kosmonosy
+420 326 711 500promus@promus.cz
Polityka prywatnościArtykuły
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by IKR.
menuchevron-down