Przenośniki taśmowe – popularne urządzenia transportowe

Przenośniki taśmowe, nazywane również taśmociągami, to podstawowe urządzenia wykorzystywane na potrzeby transportu bliskiego. Stosuje się je w praktycznie wszystkich sektorach przemysłu, w tym w pomieszczeniach magazynowych, w halach produkcyjnych, w sortowniach, ale też w kopalniach i w wielu innych miejscach. Popularność przenośników rolkowych wynika z ich uniwersalności, a także znakomitej użyteczności, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Podstawowe informacje na temat przenośników taśmowych

Taśmociągi to urządzenia wykonane najczęściej z aluminium lub stali, przy czym samą taśmę zwykle wykonuje się z tworzywa, zbrojonej stalą gumy i tym podobnych materiałów. Dzięki temu konstrukcja przenośników jest lekka, a przy tym wytrzymała.

Specyficzną cechą przenośników rolkowych jest to, że można je konfigurować (ustawiać) pod różnym kątem, wykorzystując do tego odpowiednią konstrukcję wsporczą. Tym samym istnieje możliwość zbudowania bardzo długiego taśmociągu w praktycznie dowolnym pomieszczeniu, również wtedy, gdy cała instalacja ma biec na różnych poziomach.

Co ważne, przenośniki taśmowe mogą zostać wyposażone w szereg dodatkowych elementów, dzięki którym dopasowuje się je do specyfiki przenoszonych produktów – na przykład bandy boczne zapobiegają traceniu drobnego ładunku podczas szybkiego transportu.

Taśmociągi mogą mieć konstrukcję modułową, co oznacza, że w oparciu o nie można zbudować całą linię transportu wewnętrznego na potrzeby np. zakładu produkcyjnego, a także rozbudować ją czy przemodelować w przyszłości, wraz ze zmieniającymi się potrzebami właściciela.

Do czego najczęściej wykorzystuje się przenośniki taśmowe?

Taśmociągi są uniwersalnymi urządzeniami transportowymi. Sprawdzają się do przenoszenia zarówno towarów drobnicowych, jak i bardzo dużych, o regularnych kształtach (w tym umieszczonych na paletach) – wszystko zależy od konstrukcji i wymiarów przenośnika.

Transportery taśmowe mogą mieć nośność wynoszącą nawet do kilku ton, co w praktyce pozwala wykorzystywać je do przenoszenia na przykład urobku z kopalni, bardzo ciężkich materiałów do produkcji, a nawet gotowych produktów wykonanych np. ze stali czy betonu.

Najważniejsze zalety taśmociągów

Transportery taśmowe przede wszystkim charakteryzuje uniwersalność zastosowania. Można je wykorzystać do przenoszenia najróżniejszych materiałów, a także oprzeć o nie system transportu wewnętrznego praktycznie dowolnego zakładu. Możliwość zmiany wysokości, kierunku transportu, a nawet kąta nachylenia taśmociągu, to ogromna zaleta, która decyduje o popularności tego rozwiązania.

Przenośniki taśmowe wyróżniają się także solidnością, relatywnie niskim poziomem skomplikowania pod względem konstrukcyjnym, szybkim montażem i demontażem oraz możliwością rozbudowy. Dzięki temu nie trzeba od razu inwestować w linię transportową o docelowej wydajności i długości, jeśli z góry wiadomo, że na tym etapie przedsiębiorca i tak nie wykorzysta jej potencjału.

Inne istotne zalety taśmociągów to m.in.:

  • wysoka precyzja w zakresie przeładunku towarów (co jest bardzo ważne np. w sortowniach),
  • niezawodność,
  • wydajność, która przekłada się na natychmiastowe zwiększenie przepustowości linii transportowej,
  • szybkie tempo przenoszenia ładunków,
  • łatwość obsługi i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Zapraszamy do skorzystania z oferty PROMUS Katowice

PROMUS Katowice to czołowy producent urządzeń transportu bliskiego. Oferujemy nie tylko przenośniki taśmowe, ale także inne elementy usprawniające i automatyzujące przenoszenie ładunków w Państwa zakładach: przesuwnice, stoły obrotowe i podnoszone, obrotnice, sztaplarki, windy przemysłowe, naczepy samozaładowcze czy stacje dokowania automatycznego.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z ofertą PROMUS Katowice oraz do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami, którzy przygotują dla Państwa indywidualną, niezobowiązującą ofertę współpracy.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Optymalizacja produkcji poprzez automatyzację: Klucz do efektywności i zwiększenia wydajności

Optymalizacja procesów produkcji odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu, że zasoby – ludzkie, materialne i finansowe – są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Przez minimalizację marnotrawstwa i maksymalizację wydajności, firmy mogą nie tylko zredukować swoje koszty operacyjne, ale także zwiększyć przepustowość produkcji i skrócić czas realizacji zamówień.

Sprawdź szczcegóły

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.