Linie transportowe dla automotive. Kluczowa specjalizacja. Promus Katowice

Branża automotive to jeden z najważniejszych sektorów światowej gospodarki. Zatrudnia setki tysięcy pracowników i tylko w Polsce generuje roczny obrót liczony w dziesiątkach miliardów euro. Warto przy tym zauważyć, że sukcesy tego sektora są ściśle związane z automatyzacją produkcji. To branża producentów samochodów, części i podzespołów była jedną z pierwszych, w których zaczęto na masową skalę stosować robotyzację. Dobrym przykładem są tutaj linie transportowe dla automotive, których czołowym dostawcą jest spółka PROMUS Katowice.

Podstawowe cele inwestycji w zautomatyzowane linie transportowe w branży automotive

Nie ma dziś poważnego producenta działającego w branży automotive, który nie inwestowałby w automatyzację działania swojego zakładu. Dotyczy to zarówno linii produkcyjnych, jak i logistyki wewnętrznej, czyli transportu bliskiego różnego rodzaju ładunków: surowców, podzespołów, części, paczek gotowych do wysyłki etc.

Przedsiębiorcy ponoszą niemały koszt inwestycji w automatyzację transportu wewnętrznego, ponieważ chcą osiągnąć bardzo konkretne cele biznesowe. Najważniejsze z nich to:

Obniżenie kosztów operacyjnych– automatyczne linie transportowe znacząco przyspieszają rotację ładunków w obrębie zakładu, jednocześnie pozwalając odciążyć pracowników i zoptymalizować zatrudnienie w przedsiębiorstwie (np. przeprowadzić reorganizację stanowisk).

Zapewnienie ciągłości procesu produkcji– ten cel jest szalenie istotny w dzisiejszych czasach, kiedy większość przedsiębiorców, nie tylko z branży automotive, dostrzega poważne problemy ze znalezieniem pracowników. Jednocześnie rośnie presja na przemysł, aby dostarczać coraz więcej produktów w coraz krótszym czasie – to pokłosie zerwania łańcuchów dostaw w okresie pandemii. Zautomatyzowane linie transportowe doskonale wpisują się w ten kluczowy cel.

Poprawa płynności i poprawności dostaw komponentów na linię produkcyjną– czołowe przedsiębiorstwa z sektora automotive zdają sobie sprawę z tego, że zakład produkcyjny to sieć naczyń połączonych, z których każde musi działać bez zarzutu. Dotyczy to również logistyki wewnętrznej. Dzięki zautomatyzowanym liniom transportowym można wyeliminować ryzyko błędów ludzkich popełnianych na etapie np. kompletowania produktów, jak również poprawić płynność przepływu komponentów w obrębie zakładu.

Automatyczny system transportu wewnętrznego w praktyce

PROMUS Katowice od 30 lat realizuje nawet najbardziej zaawansowane projekty z zakresu budowy zautomatyzowanych linii transportowych, w tym na potrzeby koncernów z branży automotive. Jesteśmy partnerem globalnych marek, które ufają jakości naszych rozwiązań, kompetencjom naszych specjalistów oraz stosowanym technologiom.

Jednym z najważniejszych projektów zrealizowanych przez zespół PROMUS Katowice było zbudowanie linii transportowej do przenoszenia palet z siedzeniami na potrzeby fabryki modelu AUDI E-TRON w Brukseli. Wdrożenie tego zaawansowanego projektu zajęło nam 2 miesiące, a końcowy efekt w pełni zaspokoił oczekiwania klienta.

W ramach tego projektu zaproponowaliśmy zastosowanie stacji automatycznego załadunku i rozładunku naczep, systemu identyfikacji RFID, opracowaliśmy plan przepływu materiału oraz plan strategii pracy alternatywnej.

Bezpośrednimi efektami wdrożenia linii transportowej w zakładzie AUDI E-TRON są przede wszystkim:

  • ograniczenie liczby wózków widłowych i ich operatorów na terenie zakładu,
  • wyeliminowanie błędów przy dostarczaniu siedzeń wymaganych według specyfikacji samochodu,
  • zwiększenie bezpieczeństwa zakładu i jego pracowników,
  • zwiększenie dostępności linii transportowej do 99,5%, co w praktyce oznacza jej nieprzerwaną pracę.

Dodajmy, że po uruchomieniu linii transportowej w zakładzie naszego klienta, znacząco wzrosła wydajność pracy – obecnie możliwy jest transport aż do 1700 palet z siedzeniami dziennie.

Zapraszamy do współpracy z PROMUS Katowice

Jeśli są Państwo zainteresowani wdrożeniem rozwiązań z dziedziny linii transportowych dla branży automotive i branż pokrewnych, to już teraz zachęcamy do bezpośredniego kontaktu. Doradca PROMUS Katowice przygotuje dla Państwa wstępną, niezobowiązującą ofertę.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.