Linie transportowe – czyli najlepsza inwestycja w automatyzację i wyższa efektywność pracy każdego zakładu

Linie transportowe, czyli najlepsza inwestycja w automatyzację i wyższą efektywność pracy każdego zakładu

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne posiada rozbudowane zaplecze (w tym magazynowe), którego obsługa wymaga zaangażowania sporych zasobów ludzkich i finansowych. Główny problem zawsze stanowi doprowadzenie do sytuacji, w której praca produkcji i magazynu jest choćby częściowo zautomatyzowana. Automatyzacja pozwala odciążyć pracowników, zrezygnować z ciągłego zwiększania zatrudnienia oraz znacząco podnieść bezpieczeństwo załogi i magazynowanych towarów. Taki efekt można osiągnąć inwestując w kompleksowe linie transportowe. Wyjaśniamy, na czym to polega i jakie wynikają z tego korzyści.

Czym właściwie są linie transportowe?

Linie transportowe, nazywane również systemami transportowymi, to zestaw współpracujących ze sobą urządzeń mechanicznych i elektrycznych, przeznaczonych do automatyzacji transportu wewnętrznego. Systemy te idealnie sprawdzają się na zakładowych zapleczach produkcyjnych i magazynowych.

Idea jest prosta: zbudować taki system, który pozwoli ograniczyć udział ludzi w transportowaniu różnego rodzaju materiałów, półproduktów i gotowych produktów na krótkich dystansach – na przykład od rampy wyładowczej w pobliże stanowisk produkcyjnych.

To warto wiedzieć

Linie transportowe stanowią dziś podstawowy element infrastruktury logistycznej przedsiębiorstwa.

Popularne elementy systemu transportu wewnętrznego

Linie transportowe to bardzo szerokie pojęcie, które mieści w sobie liczne rozwiązania usprawniające transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie oraz odciążające pracowników fizycznych. Do tej kategorii możemy zaliczyć między innymi:

 • przenośniki,
 • windy przemysłowe,
 • przesuwnice,
 • stoły obrotowe i obrotnice,
 • stoły podnoszone,
 • sztaplarki,
 • naczepy samozaładowcze,
 • stacje dokowania automatycznego.

Oczywiście każdy system jest projektowany na indywidualne zamówienie w taki sposób, aby z jednej strony idealnie wpasował się w infrastrukturę przedsiębiorstwa (specyfikę architektoniczną np. magazynu), a z drugiej odpowiadał na realne potrzeby firmy.

Dlatego PROMUS Katowice zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę i wieloetapową realizację inwestycji, zaczynając od przygotowania layoutu, projektu konstrukcji stalowej, urządzeń mechanicznych, elementów elektrycznych i sterujących, a kończąc na montażu i uruchomieniu całego systemu. Dzięki takiemu podejściu klient ma pewność, że linia technologiczna nie tylko będzie działać, ale także rzeczywiście podniesie efektywność pracy zaplecza produkcyjnego i magazynowego.

W jakich firmach najlepiej sprawdzają się linie transportowe?

Systemy transportu wewnętrznego są nieodzownym elementem wyposażenia zaplecza magazynowego. Stanowią więc bardzo dobrą inwestycję z punktu widzenia firm posiadających takie zaplecze i planujących jego rozbudowę, jak również firm produkcyjnych, które wytwarzają różnego rodzaju produkty na miejscu.

O inwestycji w zautomatyzowaną linię transportową powinny pomyśleć przedsiębiorstwa, które dziś obserwują u siebie następujące problemy:

 • wyraźny spadek wydajności pracy magazynu i produkcji,
 • rosnące koszty związane z ciągłym zwiększaniem zatrudnienia,
 • chaos organizacyjny na firmowym zapleczu,
 • przemęczenie pracowników,
 • nieakceptowalne straty materiałów w wyniku np. ich uszkodzenia czy zgubienia.

Korzyści z wdrożenia systemu transportu wewnętrznego w firmie

Linie transportowe stanowią kluczowy, nieodzowny element strategii efektywnego zarządzania produkcją i magazynowaniem towarów. Umożliwiają szybkie, bezbłędne i w znacznej mierze zautomatyzowane przemieszczanie surowców, produktów, paczek czy innego rodzaju komponentów wykorzystywanych w zakładzie – zarówno w ramach jednego obszaru, jak i między różnymi budynkami.
Systemy transportu wewnętrznego oszczędzają mnóstwo cennego czasu, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo towarów i ludzi. Odciążają pracowników, podnoszą komfort pracy, minimalizują ryzyko pomyłek czy uszkodzenia składowanych produktów. To nieodłączne wyposażenie nowoczesnego zaplecza firmowego.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.