Bezobsługowy transport wewnętrzny. Korzystna zmiana w funkcjonowaniu zakładu

Pomimo ewidentnych problemów gospodarczych, w dużej mierze spowodowanych kryzysem energetycznym i inflacją, świat wciąż jest na ścieżce wzrostu gospodarczego. Nie byłoby to możliwe bez szeroko rozumianej mechanizacji przemysłu. W długofalowym ujęciu głównym zagrożeniem dla gospodarki będzie niedobór rąk do pracy, czemu można zaradzić wyłącznie poprzez inwestycje w robotyzację produkcji.

Przykładem takiego rozwiązania jest bezobsługowy transport wewnętrzny, z którego korzysta coraz więcej zakładów produkcyjnych, również w Polsce. W tym artykule omawiamy najważniejsze korzyści bezpośrednio wynikające z wdrożenia automatycznego systemu transportu wewnętrznego.

Efektywniejsze wykorzystanie kadr

Na samym początku artykułu chcemy podkreślić, że bezobsługowy transport wewnętrzny i inne technologie Przemysłu 4.0 nie stanowią zagrożenia dla pracowników. Wprost przeciwnie. Takie rozwiązania mają wyręczyć ludzi w wykonywaniu najbardziej uciążliwych, fizycznych i niebezpiecznych prac, co pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał kadrowy przedsiębiorstwa.

Pisząc jaśniej. Jeśli dziś zakład potrzebuje kilkunastu pracowników do ręcznego przenoszenia towarów między magazynem a linią produkcyjną, to ponosi z tego tytułu wysokie i w gruncie rzeczy niepotrzebne koszty. Wdrożenie systemy bezobsługowego transportu wewnętrznego pozwoliłoby na oddelegowanie pracowników do innych, ważniejszych prac, na przykład przy produkcji.

Wzrost poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu

Bezobsługowy transport wewnętrzny w znacznym stopniu ogranicza ryzyko wypadków na terenie zakładu. Brak konieczności obsługiwania ręcznych urządzeń transportowych, na przykład wózka widłowego, to wyeliminowanie kluczowych czynników wypadkowych.

Inwestycja w zautomatyzowane systemy transportu bliskiego pozwala również odciążyć pracowników i tym samym ograniczyć problem kontuzji, urazów oraz zwolnień lekarskich. To często niedoceniana czy niedostrzegana korzyść z wdrożenia bezobsługowego transportu wewnętrznego, na którą warto zwrócić uwagę.

Przyspieszenie tempa pracy, automatyzacja produkcji

Z reguły nadrzędnym celem przedsiębiorcy inwestującego w system bezobsługowego transportu wewnętrznego jest przyspieszenie procesu przenoszenia towarów, produktów czy surowców w obrębie zakładu. Pozwala to nie tyle utrzymać, co wręcz zwiększyć tempo produkcji – to warunek zachowania konkurencyjności w przemyśle.

Warto zauważyć, że zaawansowane systemy transportu bliskiego są ściśle powiązane z liniami produkcyjnymi, co w praktyce umożliwia pełną lub częściową automatyzację funkcjonowania zakładu. Dzięki temu tworzy się przestrzeń do zwiększenia wydajności, na przykład poprzez uruchomienie trzeciej zmiany.

Dobierzemy elementy bezobsługowego transportu wewnętrznego na potrzeby Państwa zakładu

Wdrożenie systemu bezobsługowego transportu wewnętrznego to proces, który wymaga dokładnego planowania, precyzyjnego wykonawstwa oraz fachowego montażu poszczególnych urządzeń. Sukces tej inwestycji jest ściśle uzależniony od tego, kto będzie Państwu w niej partnerował.

Zapraszamy do skorzystania z oferty PROMUS Katowice. Nasza spółka od ponad 30 lat projektuje, tworzy i integruje zaawansowane systemy transportu wewnętrznego na potrzeby przedsiębiorstw z wielu branż, m.in. meblowej, automotive czy przemysłowej.

Działamy na 11 światowych rynkach, zatrudniając ponad 220 pracowników i mając na swoim koncie ogromną ilość zrealizowanych projektów. Tak duże doświadczenie gwarantuje Państwu fachową obsługę i kompleksową opiekę ze strony wysokiej klasy fachowców z zakresu linii transportowych.

PROMUS Katowice zapewnia swoim klientom doradztwo techniczne, usługę projektową, produkcję, montaż i uruchomienie systemów transportu wewnętrznego, jak również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Współpraca z jednym partnerem, który odpowiada za wszystkie etapy realizacji inwestycji, to bardzo wygodne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu. Doradcy PROMUS Katowice odpowiedzą na Państwa pytania i przygotują wstępną, niezobowiązującą ofertę współpracy.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.