Automatyczne systemy załadunku i rozładunku towarów w pojeździe – przegląd najważniejszych korzyści

Załadunek i wyładunek towarów to kluczowe czynności związane z logistyką transportu. W Polsce wciąż zdecydowana większość przewozów jest realizowana drogą lądową. Współczesne wymagania dotyczące tempa przepływu towarów, obniżania kosztów przewozu oraz ograniczania negatywnego wpływu na środowisko, powodują stopniowy wzrost zainteresowania m.in. automatycznymi systemami rozładunku i załadunku. W naszym artykule krótko omawiamy najważniejsze korzyści wynikające z inwestycji w takie rozwiązania.

Co należy rozumieć przez automatyczne systemy rozładunku i załadunku?

Automatyczne systemy rozładunku to nowoczesne, kompleksowe rozwiązania technologiczne, które umożliwiają szybkie rozładowanie towarów umieszczonych na paletach, a przewożonych w naczepie pojazdu. Celem jest zredukowanie roli pracowników magazynu do kontrolowania poprawności całego procesu.

Systemy ATLS (Automatic Truck Loading System) są już powszechnie stosowane w branży przewozowej i logistycznej. Wykorzystuje się je w nowoczesnych centrach przeładunkowych i w magazynach, szczególnie tam, gdzie następuje duża rotacja towarów.

Automatyczny załadunek i rozładunek czasami wymaga użycia naczepy wyposażonej w specjalne urządzenia do przesuwania ładunków umieszczonych na paletach. Następnie są one  odbierane w doku przeładunkowym np. przez przenośniki, które transportują je do dalszej części magazynu.

Przykładowe zastosowanie systemu ATLS

Automatyczny rozładunek i załadunek towarów stanowi spore udogodnienie zarówno dla kierowcy, jak i pracowników magazynu/centrum logistycznego. Działanie takiego systemu jest bardzo proste, zasadniczą część procesu wykonuje automatyka, a udział ludzi ogranicza się do nadzorowania tej czynności.

Pierwszym krokiem jest dojazd pojazdu do rampy wyładowczej – należy wcześniej otworzyć drzwi naczepy (lub bramy rolowane, jeżeli drzwi nie zostały użyte w naczepie). Po upewnieniu się, że pozycja naczepy jest prawidłowa, można uruchomić system automatycznego rozładunku (lub analogicznie załadunku). Resztą zajmie się już zautomatyzowana linia transportowa.

Dlaczego warto wdrożyć system automatycznego rozładunku i załadunku towarów w pojeździe?

Można wskazać kilka bardzo dobrych powodów przemawiających za inwestycją w takie rozwiązanie. Rosnąca popularność systemów automatycznego załadunku i rozładunku towarów w pojazdach stanowi jednoznaczne potwierdzenie, że przedsiębiorcy doceniają wynikające z tego korzyści.

Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zaliczymy:

  • Znaczne przyspieszenie operacji załadunku i rozładunku towarów;
  • Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracowników magazynu, jak i samego kierowcy;
  • Wysoka precyzja systemu, zwłaszcza w porównaniu z wózkiem widłowym, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia ładunku;
  • Efektywniejsze wykorzystanie pojemności naczepy;
  • Obniżenie kosztów pracy magazynu oraz kosztów operacyjnych całej logistyki transportu towarów;
  • Lepsze wykorzystanie kadr (nie trzeba delegować kilku pracowników do rozładowania pojazdu);
  • Wydłużenie trwałości urządzeń do transportu bliskiego, na przykład wózków widłowych;

PROMUS Katowice – producent systemów automatycznego rozładunku i załadunku towarów w pojazdach

PROMUS Katowice to czołowy dostawca technologii na potrzeby zautomatyzowanych systemów transportu bliskiego. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno poszczególne urządzenia (w tym przenośniki, sztaplery, stoły podnoszone, taśmociągi etc.), jak i kompletne linie transportowe.

Specjalizujemy się również w produkcji rozwiązań ATLS, na czele z naczepami do samodzielnego załadunku i wyładunku.

Mamy ponad 30-letnie doświadczenie, realizujemy zaawansowane projekty na rzecz przedsiębiorstw w wielu sektorach przemysłu, w tym automotive czy producentów mebli. Nasze rozwiązania charakteryzuje wysoka trwałość, niezawodność, niskie koszty eksploatacji oraz perfekcyjne dopasowanie do potrzeb klienta.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z doradcami PROMUS Katowice.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.