Jednym z największych wyzwań stojących przed współczesnym przemysłem jest stałe zwiększanie wydajności w niesprzyjającym otoczeniu gospodarczym. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak rąk do pracy oraz presję cenową ze strony konsumentów. Przedsiębiorstwa produkcyjne, które chcą zachować konkurencyjność, muszą inwestować w rozwiązania automatyzujące kluczowe procesy biznesowe, w tym transport wewnętrzny. Wdrożenie zautomatyzowanego transportu technologicznego, choć początkowo generuje niemałe koszty, w krótkim i średnim terminie może przynieść bardzo realne korzyści, które omawiamy w naszym artykule.
Obniżenie kosztów stałych
Automatyzacja transportu technologicznego, w końcu podstawowego procesu zachodzącego w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, bardzo szybko przełoży się na policzalne oszczędności – chociażby na utrzymaniu wózków widłowych, etatach pracowników odpowiedzialnych za ręczne przenoszenie ładunków czy na niektórych surowcach i materiałach (np. folii do pakowania/stretchowania produktów).
Możliwość zredukowania zatrudnienia
W dobie tak trudnej sytuacji na rynku pracy wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie, aby możliwe było zredukowanie poziomu zatrudnienia. Tymczasem automatyzacja niektórych procesów biznesowych, w tym transportu bliskiego, tworzy ku temu idealne warunki.
Dzięki zautomatyzowanym liniom technologicznym można zrezygnować z etatów dedykowanych takim zadaniom, jak ręczny transport towarów w obrębie zakładu, obsługa wózka widłowego etc.
Optymalizacja wykorzystania kadr
Nawet jeśli przedsiębiorca nie zdecyduje się na zredukowanie zatrudnienia, to dzięki inwestycji w automatyzację procesów technologicznych zyska pole do lepszego zorganizowania pracy w zakładzie. Umożliwi to np. przeniesienie części pracowników magazynu na linię produkcyjną czy do wykonywania innych zadań związanych z logistyką zakładu.
Wyższy poziom bezpieczeństwa
Doświadczenie pokazuje, że zakłady, które są w znacznej mierze zautomatyzowane, zapewniają o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa swoim pracownikom. Wynika to z prostych zależności: automatyczna linia transportowa eliminuje konieczność ręcznego przenoszenia ciężkich przedmiotów czy też robienia tego z wykorzystaniem potencjalnie niebezpiecznych maszyn.
Bezpośrednim efektem inwestycji w automatyzację jest więc ograniczenie liczby wypadków na terenie zakładu, zwiększenie komfortu pracy oraz zminimalizowanie ryzyka chorób zawodowych związanych z przeciążeniem, urazami ortopedycznymi etc.
Zwiększenie dostępności linii technologicznych
Zautomatyzowane linie technologiczne mogą pracować praktycznie bez przerwy, a ewentualne przestoje związane z serwisem są skrócone do niezbędnego minimum. Tym samym, czysto teoretycznie, jest to krok w kierunku uruchomienia produkcji w systemie 24/7. Jeśli takie są plany przedsiębiorstwa, to nie da się ich zrealizować bez wcześniejszej inwestycji w zautomatyzowane linie technologiczne.
PROMUS Katowice: sprawdzony partner w automatyzacji procesów produkcyjnych
PROMUS Katowice to czołowy dostawca zaawansowanych rozwiązań z dziedziny zautomatyzowanego transportu technologicznego. Projektujemy, wdrażamy i uruchamiamy systemy transportowe w zakładach z wielu branż, od przemysłowej, przez meblową, aż po automotive.
Mamy ponad 30-letnie doświadczenie, dysponując licznym zespołem inżynierów i pracowników produkcji, co pozwala nam kompleksowo realizować nawet najbardziej zaawansowane projekty – nie tylko w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych.
PROMUS Katowice zapewnia doradztwo techniczne, usługę projektową, produkcję, transport, montaż i uruchomienie linii transportowej, na którą mogą się składać takie urządzenia i maszyny, jak m.in. przenośniki, stoły podnoszone, stoły obrotowe i obrotnice, stacje dokowania, windy przemysłowe, naczepy samozaładowcze, wózki samobieżne czy sztaplery magazynowe.
Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Doradcy techniczni PROMUS Katowice przedstawią Państwu możliwości w zakresie wdrożenia rozwiązań z zakresu transportu technologicznego w Państwa zakładzie.