Zastosowanie wind przemysłowych w nowoczesnej logistyce i magazynowaniu

Windy przemysłowe to podstawowe elementy zautomatyzowanych linii transportowych. Mają szerokie zastosowanie w transporcie wewnętrznym, umożliwiając szybkie i bezpieczne przenoszenie różnego rodzaju ładunków w kierunku góra-dół. Coraz więcej zakładów dysponujących własnym zapleczem magazynowym inwestuje w to rozwiązanie, odnosząc z tego tytułu szereg korzyści, włącznie ze wzrostem wydajności i podniesieniem poziomu bezpieczeństwa.

W naszym artykule omawiamy przykłady zastosowania wind przemysłowych w nowoczesnej logistyce i magazynowaniu.

Automatyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych

Podstawowym celem inwestycji w windy przemysłowe jest przyspieszenie kluczowego procesu biznesowego zachodzącego w przedsiębiorstwach produkcyjnych, czyli transportowania różnego rodzaju towarów. Mogą to być surowce, półprodukty, jak i gotowe wyroby przeznaczone do wysyłki do odbiorców końcowych.

Windy umożliwiają szybkie przenoszenie towarów z poziomu gruntu na wyższe kondygnacje regałów magazynowych czy na antresole magazynowe. Windę przemysłową można wykorzystać również do umieszczania różnych produktów na wyżej zamontowanych elementach linii transportowych, na przykład opartych o przenośniki.

To warto wiedzieć:

Kompaktowe windy przemysłowe mogą być wykorzystywane również w funkcji sortowników pionowych.

Wsparcie w procesie magazynowania

Windy przemysłowe doskonale sprawdzają się w szeroko rozumianej logistyce magazynowej, szczególnie w magazynach wysokiego składowania. Mogą stanowić zarówno uzupełnienie, jak i alternatywę dla klasycznych metod zarządzania towarami umieszczanymi na regałach – na przykład z użyciem wózków widłowych, ręcznych liftów itd.

Szczególnym przykładem są windy przemysłowe do palet, które dzięki specjalnej konstrukcji i zwiększonej nośności mogą przenosić bardzo ciężkie palety nawet kilkanaście metrów nad poziom gruntu, umożliwiając przy tym zatrzymanie windy na różnych wysokościach (ułatwiona obsługa regałów, przenośników rolkowych etc.).

Udział w procesach produkcyjnych

Windy przemysłowe wykorzystuje się również na potrzeby budowy procesów produkcyjnych. Winda może podnosić różne przedmioty (na przykład surowce i półprodukty czy elementy konstrukcyjne) na znaczne wysokości i w ten sposób zaopatrywać zrobotyzowaną linię produkcyjną – ten schemat bardzo dobrze sprawdza się chociażby w fabrykach koncernów z branży automotive czy meblowej.

Buforowanie towarów

Odpowiednio skonfigurowane windy przemysłowe znakomicie sprawdzają się do budowy wewnętrznych systemów oczekiwania produktów, czyli ich buforowania. Dzięki windzie produkty przeznaczone do dalszej obróbki czy montażu na późniejszym etapie są zabezpieczone na wysokości, co eliminuje ryzyko ich zagubienia czy przypadkowego uszkodzenia w oczekiwaniu na skompletowanie całego zamówienia.

PROMUS Katowice – renomowany producent wind przemysłowych

PROMUS Katowice od ponad 30 lat projektuje, tworzy i integruje systemy dla przemysłu. Jesteśmy czołowym dostawcą najbardziej zaawansowanych rozwiązań z dziedziny automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych.

W naszej ofercie znajdą Państwo wszystkie urządzenia niezbędne do zbudowania zautomatyzowanej linii transportowej, w tym windy przemysłowe. Z rozwiązań PROMUS Katowice korzystają czołowi przedstawiciele takich branż, jak automotive, meblowa czy przemysłowa. Na naszej stronie prezentujemy przykładowe realizacje, w których udział mieli inżynierowie PROMUS Katowice.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami technicznymi.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Optymalizacja produkcji poprzez automatyzację: Klucz do efektywności i zwiększenia wydajności

Optymalizacja procesów produkcji odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu, że zasoby – ludzkie, materialne i finansowe – są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Przez minimalizację marnotrawstwa i maksymalizację wydajności, firmy mogą nie tylko zredukować swoje koszty operacyjne, ale także zwiększyć przepustowość produkcji i skrócić czas realizacji zamówień.

Sprawdź szczcegóły

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.