Wpływ automatyzacji na systemy transportu w przemyśle – co zmienia inwestycja w automatyzacje?

Automatyzacja podstawowych procesów biznesowych w przedsiębiorstwach jest dziś uznawana za normę. Na krok w tym kierunku decydują się przede wszystkim właściciele zakładów produkcyjnych, którzy stawiają na robotyzację w celu zwiększenia wydajności, podniesienia poziomu bezpieczeństwa i rozwiązania problemu niedostatecznej liczby pracowników. Dostrzegamy również pozytywny wpływ automatyzacji na systemy transportu w przemyśle, co jest doskonale widoczne np. na zapleczach magazynowych i w procesach logistycznych.

W naszym artykule omawiamy najważniejsze korzyści, jakie może odnieść przedsiębiorca inwestujący w automatyzację transportu wewnętrznego.

Zauważalny wzrost wydajności

Podstawowym powodem, dla którego coraz więcej zakładów stawia na automatyzację transportu bliskiego, jest potrzeba ciągłego zwiększania wydajności, przy jednoczesnym ograniczaniu lub przynajmniej niepodnoszeniu kosztów.

Odpowiedzią na ten dylemat są właśnie zautomatyzowane linie transportowe, których uruchomienie ma natychmiastowy, pozytywny wpływ na efektywność pracy przedsiębiorstwa (brak przestojów, przyspieszenie procesu transportowania towarów w obrębie zakładu etc.).

Optymalizacja zatrudnienia

Wypada wyjaśnić, że inwestycja w automatyzację systemów transportowych nie ma na celu całkowitej rezygnacji z zatrudnienia ludzi, ale wsparcie pracowników w ich codziennych obowiązkach. Dzięki zautomatyzowaniu np. procesu przenoszenia towarów przyjętych na rampie czy transportowania urobku z kamieniołomu, przedsiębiorca może lepiej wykorzystać kwalifikacje swoich pracowników, delegując ich do wykonywania bardziej odpowiedzialnych prac.

Mniejsze ryzyko wypadków przy pracy

W Polsce rokrocznie dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków w miejscu pracy (i mówimy tylko o tych zgłoszonych). Jednymi z najbardziej niebezpiecznych środowisk roboczych są linia produkcyjna i strefa magazynowa. Nieprzypadkowo właśnie w tych obszarach najczęściej stosuje się zautomatyzowane systemy odciążające lub wyręczające pracowników.

Dzięki automatyzacji przedsiębiorca inwestuje w niebagatelny wzrost bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy, ograniczając ryzyko wypadków oraz kontuzji przeciążeniowych, zwłaszcza u pracowników odpowiedzialnych za obsługę magazynu.

Ograniczenie strat materiałowych

Zrobotyzowane linie transportowe są na tyle precyzyjne, że praktycznie wykluczają ryzyko powstawania strat wynikających z np. uszkodzenia przenoszonych elementów (chociażby w wyniku upadku materiałów znajdujących się na taśmie przenośnika). Takie sytuacje można wyeliminować poprzez odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie elementów linii transportowej, a następnie jej profesjonalny montaż.

Oszczędność czasu

Zautomatyzowane systemy transportowe mogą pracować w sposób nieprzerwany, również w godzinach nocnych, jedynie pod nadzorem wyznaczonych pracowników. Dzięki temu przedsiębiorca może poważnie pomyśleć o rezygnacji z nadgodzin czy nocnej zmiany. Zrobotyzowane linie transportu wewnętrznego wyręczą ludzi w tych najbardziej uciążliwych, żmudnych pracach, pozwalając przy tym ograniczyć koszty stałe przedsiębiorstwa, rozwiązać problem zwolnień chorobowych, urlopów wypoczynkowych itd.

Idąc tym tropem można napisać, że jednorazowa inwestycja w automatyzację procesu transportu wewnętrznego ma realne przełożenie na długofalowe korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorcy. W niepewnych czasach ta zaleta ma niebagatelne znaczenie.

Zapraszamy do współpracy z PROMUS Katowice

PROMUS Katowice to czołowy dostawca zautomatyzowanych linii transportowych. Od ponad 30 lat projektujemy, tworzymy i integrujemy systemy dla przemysłu, oferując najbardziej zaawansowane, precyzyjne i niezawodne rozwiązania dla przedsiębiorstw z takich branż, jak m.in. automotive, meblowa czy przemysłowa. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.

Jeśli są Państwo zainteresowani inwestycją w automatyzację procesów transportowych w Państwa przedsiębiorstwie, szukając sprawdzonego, rzetelnego partnera, który zrealizuje projekt kompleksowo, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami technicznymi PROMUS Katowice.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Optymalizacja produkcji poprzez automatyzację: Klucz do efektywności i zwiększenia wydajności

Optymalizacja procesów produkcji odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu, że zasoby – ludzkie, materialne i finansowe – są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Przez minimalizację marnotrawstwa i maksymalizację wydajności, firmy mogą nie tylko zredukować swoje koszty operacyjne, ale także zwiększyć przepustowość produkcji i skrócić czas realizacji zamówień.

Sprawdź szczcegóły

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.