Transport technologiczny – jak rozwiązać problem nadmiernych kosztów pracy magazynu?
Koszty – to słowo, które w ostatnich latach spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi zakładu produkcyjnego. Inflacja producencka bije kolejne rekordy, co oczywiście ma bezpośrednie przełożenie na ceny dla konsumentów. Warunkiem utrzymania konkurencyjności, niezależnie od sektora, jest dziś ograniczanie wydatków. Przedsiębiorstwa wciąż mają tutaj spore pole do popisu, czego przykładem może być redukcja kosztów związanych z transportem wewnętrznym i obsługą magazynu.
Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega potrzebę automatyzacji obu procesów. Transport technologiczny nie musi i nie powinien stanowić dużego obciążenia dla budżetu zakładu, o czym przekonujemy w naszym artykule.
Akcent na robotyzację
W dobie powszechnego wykorzystywania technologii automatyzujących wiele dziedzin życia nie może dziwić, że w tym samym kierunku podąża biznes – włącznie z przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Tak zwana robotyzacja stanowi naturalną odpowiedź na wyraźny trend, jaki obserwujemy od lat: rosnący popyt, na który podaży coraz trudniej jest odpowiedzieć.
Wynika to nie tylko z powszechnego niedoboru surowców, ale też rosnących kosztów produkcji. Na te ostatnie składają się przede wszystkim drożejąca energia oraz olbrzymia presja płacowa. Nie dość, że pracodawcy mają problem z obsadzeniem wakatów, to jeszcze ponoszą oni coraz wyższe koszty kadrowe.
Doskonale obrazuje to przykład zaplecza magazynowego. Jego obsługa generuje bardzo wysokie koszty – zarówno na poziomie płac, jak i zasobów ludzkich. Klasyczny model transportu wewnętrznego, w głównej mierze oparty na pracy fizycznej, już się nie sprawdza. Alternatywą dla niego jest zautomatyzowany transport technologiczny, a wdrożenie tego rozwiązania powinno rozważyć każde przedsiębiorstwo obserwujące gwałtowny wzrost wydatków na zarządzanie magazynem.
Automatyzacja transportu wewnętrznego nie musi oznaczać redukcji kadr
Wielu przedsiębiorców ma obawy przed zainwestowaniem w nowoczesne technologie transportu wewnętrznego, ponieważ czuje się odpowiedzialnymi za swoich pracowników i nie chce dopuścić do redukcji etatów. Wbrew pozorom to wcale nie jest konieczne.
Częściowa automatyzacja pracy zaplecza przedsiębiorstwa ma na celu odciążenie pracowników i podniesienie ich komfortu, a także ich efektywniejsze wykorzystanie. Jeśli dziś kilkoro pracowników skupia się wyłącznie na przenoszeniu i układaniu towarów, podczas gdy dział produkcyjny cierpi na chroniczny brak rąk do pracy, to taka sytuacja jest bardzo niekorzystna.
Dzięki zautomatyzowaniu transportu technologicznego – na przykład przenoszenia towarów pomiędzy stanowiskami technologicznymi czy układania wyrobów gotowych na regałach – można oddelegować pracowników do wykonywania innych, pilniejszych zadań. To podniesie wydajność przedsiębiorstwa, na czym zyskają wszyscy (włącznie z pracownikami, którzy dzięki poprawieniu się kondycji przedsiębiorstwa będą mogli liczyć na stabilność zatrudnienia).
Nie ma zatem wątpliwości, że automatyzacja transportu technologicznego w obrębie przedsiębiorstwa stanowi ważny krok w stronę obniżenia kosztów i zwiększenia przychodów, a więc zrealizowania podstawowego celu biznesowego.
PROMUS Katowice – Państwa partner w procesie automatyzacji transportu technologicznego
PROMUS Katowice to jeden z najbardziej renomowanych projektantów i producentów systemów transportu technologicznego, jak również poszczególnych urządzeń i maszyn (np. przenośniki, windy przemysłowe, sztaplarki). Dostarczamy profesjonalne rozwiązania przedsiębiorstwom ze wszystkich branż, w tym zakładom produkcyjnym i centrom logistycznym.
Nasze realizacje pomagają zwiększać konkurencyjność przedsiębiorstw nie tylko w Polsce, ale też w innych europejskich krajach. Ułatwiamy biznesowi wdrożenie technologii realnie ograniczających koszty zarządzania magazynem i transportem wewnętrznym, oszczędzających czas, minimalizujących straty, a tym samym podnoszących produktywność i zyskowność.
Już teraz zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kompleksowej produkcji systemów transportu wewnętrznego dla przemysłu oraz do bezpośredniego kontaktu z doradcami PROMUS Katowice.