Trwająca rewolucja przemysłowa została określona mianem Przemysłu 4.0. Termin ten odnosi się przede wszystkim do automatyzacji. Wiele przedsiębiorstw zmierza w tym kierunku, czego celem jest znaczne zwiększenie wydajności, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów pracy. Niezbędne do tego jest zbudowanie takich linii produkcyjnych, które mogą pracować bez ciągłego nadzoru ze strony pracowników, w pełni automatycznie. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są systemy transportu wewnętrznego, z których korzysta coraz więcej zakładów – nie tylko z branży produkcyjnej, ale też magazynowej czy szerzej logistycznej. W naszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób takie systemy podnoszą wydajność oraz bezpieczeństwo pracy.
Zautomatyzowany transport towarów w obrębie zakładu
Systemy transportu wewnętrznego to zmechanizowane konstrukcje, które wyręczają pracowników w przenoszeniu różnego rodzaju ładunków z punktu A do punktu B. W nowoczesnym zakładzie stanowią one kluczowy element linii produkcyjnej, umożliwiając sprawny, nieprzerwany transport np. półproduktów czy gotowych elementów z magazynu na stanowiska produkcyjne i dalej do działu kontroli jakości, pakowania etc.
Istnieje cały szereg konstrukcji, które składają się na systemy transportu wewnętrznego. Ich wybór zawsze zależy od specyfiki zakładu, rodzaju składowanych i transportowanych ładunków, jak również od architektury budynku (ilości miejsca, odległości jakie muszą pokonywać towary itd.). Do najczęściej stosowanych elementów transportowych zaliczymy:
- Przenośniki – w tym rolkowe, śrubowe, taśmowe, wibracyjne, łańcuchowe, kubełkowe, członowo-płytowe;
- Windy przemysłowe;
- Przesuwnice;
- Stoły obrotowe, obrotnice;
- Stoły podnoszone;
- Sztaplarki;
- Naczepy samozaładowcze;
- Stacje dokowania automatycznego;
Jak systemy transportu wpływają na wydajność przedsiębiorstwa?
Aby zrozumieć tę zależność wystarczy porównać pracę zakładu, w którym transport wewnętrzny odbywa się metodą tradycyjną (czyli po prostu ręcznie), do tego, w którym zastosowano konstrukcje pracujące w sposób zautomatyzowany.
W pierwszym przypadku za tak prozaiczną czynność, jaką jest przenoszenie produktów, w 100% odpowiadają pracownicy. Mają oczywiście do dyspozycji wózki widłowe czy tzw. paleciaki, natomiast do obsługi tych urządzeń zawsze należy oddelegować ludzi. W tym czasie pracownicy nie mogą zajmować się niczym innym. Każda przerwa (śniadaniowa, obiadowa) wymusza przestój w pracy zakładu.
Ten problem nie występuje w przedsiębiorstwach, które zainwestowały w zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego. Pracują one niezależnie od ludzi, bez konieczności stałego nadzoru. Pisząc obrazowo: takie konstrukcje nie mają przerw, nie biorą zwolnień chorobowych i urlopów, dzięki czemu zapewniają coś bezcennego: przewidywalność i ciągłość produkcji.
W tzw. dużym biznesie produkcyjnym mało kto wyobraża sobie jeszcze funkcjonowanie zakładu w oparciu wyłącznie o pracę ludzi. Przemysł zmierza w kierunku automatyzacji, dlatego prędzej czy później każde przedsiębiorstwo będzie musiało zainwestować w takie rozwiązania, jak systemy transportu wewnętrznego – w przeciwnym razie straci dystans do konkurencji, którego nie da się nadrobić nawet bardzo wysoką jakością produkcji.
Kwestia bezpieczeństwa
Zwiększenie wydajności to podstawowy cel przedsiębiorców, którzy inwestują w systemy transportu wewnętrznego. Nie zapominajmy jednak o tym, że automatyzacja przenoszenia różnego rodzaju ładunków w obrębie zakładu ma bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa.
Zmechanizowana linia transportowa znacząco minimalizuje ryzyko wypadków oraz przeciążenia pracowników, co z kolei przekłada się na mniejszą liczbę zwolnień lekarskich i wyższą satysfakcję z pracy. W dodatku „zaoszczędzoną energię” pracowników można zagospodarować w inny sposób, na przykład zwiększając wydajność działu produkcji, logistyki magazynowej etc.
Renowowanym producentem systemów transportu wewnętrznego jest PROMUS Katowice. Realizujemy inwestycje naszych klientów w sposób kompleksowy, zapewniając doradztwo techniczne, projekt, wykonanie, montaż, uruchomienie oraz późniejszy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami PROMUS Katowice, którzy przygotują dla Państwa wstępną, niezobowiązującą ofertę.