Przenośnik taśmowy – budowa i zasada działania

Przenośnik taśmowy – budowa i zasada działania

Przenośniki taśmowe to standardowe elementy automatycznych systemów transportu wewnętrznego. Ich zaletą jest uniwersalność: można je wykorzystywać do przenoszenia różnych materiałów, gotowych produktów, półproduktów czy nawet surowców. Mówimy tutaj o największej grupie urządzeń transportu ciągłego. Popularność przenośników taśmowych wynika również z ich niezawodności, na co duży wpływ ma relatywna prostota konstrukcji. Budowę przenośników taśmowych oraz zasadę ich działania przybliżamy w naszym artykule.

Z jakich elementów składa się przenośnik taśmowy?

Budowa przenośników taśmowych nie jest skomplikowana. Składają się one z taśmy bez końca, która jest przewijana przez bębny zwrotne (w tym co najmniej jeden napędzany). Taśmę wzdłuż trasy jej przebiegu podtrzymują przeważnie zestawy krążnikowe, których zadaniem jest kształtowanie cięgna obciążonego taśmy – w postaci niecki lub płasko.

Aby wywołać siłę obwodową, czyli wprawić taśmę w ruch, konieczne jest jej odpowiednie napięcie. Uzyskuje się to poprzez przesunięcie jednego z bębnów końcowych lub zastosowanie dodatkowych bębnów napinających.

Jak widać przenośniki taśmowe składają się z zaledwie kilku elementów. Prostota konstrukcji tego rozwiązania jest jego niewątpliwą zaletą, którą doceni każde przedsiębiorstwo szukające łatwego w obsłudze i mało awaryjnego sposobu na zautomatyzowanie procesu transportu wewnętrznego towarów.

Warto dodać, że przenośniki taśmowe mogą pracować zarówno jako indywidualne, niezależne urządzenia, jak i w ustawieniu szeregowym czy w połączonych ze sobą układach – dlatego często stosuje się je na potrzeby przenoszenia różnych materiałów na długich odcinkach, np. w sortowniach, na liniach produkcyjnych w zakładach przetwórstwa spożywczego etc.

Wspomnijmy także o tym, że przenośniki taśmowe mogą występować w wersjach przenośnych i przewoźnych – czyli mobilnych. To duże udogodnienie w sytuacji, gdy przedsiębiorca planuje w przyszłości przemodelowanie linii transportowej, przeniesienie jej do innej części zakładu czy zmianę kąta pochylenia taśm na potrzeby specyficznych produktów.

Zastosowanie przenośników taśmowych

Przybliżyliśmy budowę przenośników taśmowych, czas więc zagłębić się w temat ich realnego wykorzystania w warunkach przemysłowych. Ten typ przenośnika stanowi jeden z najczęściej wybieranych elementów zautomatyzowanych linii transportu wewnętrznego – głównie za sprawą wspomnianej uniwersalności, ale też łatwości instalacji i tym samym dopasowania do konkretnego środowiska roboczego.

Przenośniki taśmowe najczęściej można znaleźć w przedsiębiorstwach dysponujących sporym zapleczem magazynowym. Co ważne, dotyczy to również zakładów z zewnętrznymi placami, np. przeładunkowymi. Przenośniki tego typu znakomicie sprawdzają się do transportowania na przykład materiałów budowlanych i różnego rodzaju surowców, dlatego są chętnie wykorzystywane na placach budowy, w hurtowniach, w przedsiębiorstwach rolnych i sadowniczych etc.

Obrazową funkcją przenośnika taśmowego jest przenoszenie urobku z kopalni. Na potrzeby takich prac buduje się wielkie taśmociągi, które pracują w sposób automatyczny, nie wymagając ciągłego nadzoru ze strony pracowników, znacząco przyspieszając tempo prac.

To warto wiedzieć

Również w naszym kraju istnieją taśmociągi oparte na przenośnikach taśmowych, które są w stanie transportować nawet do kilkunastu tysięcy ton materiałów na godzinę, w tym na odległości sięgające kilku kilometrów.

Najważniejsze zalety przenośników taśmowych

Do kluczowych zalet takich przenośników zaliczymy:

  • prostotę konstrukcji, a więc niską awaryjność i niskie koszty serwisowania,
  • wszechstronność,
  • niski pobór mocy potrzebnej do napędzania bębna lub bębnów,
  • łatwość dostosowania do specyfiki konkretnego zakładu (szczególnie dotyczy to przenośników ruchomych).

PROMUS Katowice to renomowany producent przenośników taśmowych i kompleksowych systemów transportu wewnętrznego. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami, którzy przygotują dla Państwa indywidualną, niezobowiązującą ofertę.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.