Linie transportowe dla branży meblowej

Branża meblowa jest jednym z najważniejszych odbiorców technologii dostarczanych przez PROMUS Katowice. Nasza spółka specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu i integrowaniu systemów transportowych dla całego przemysłu, natomiast gros projektów realizujemy właśnie na zlecenie fabryk mebli – również tych największych, których produkty trafiają na rynki całego świata. Linie transportowe dla branży meblowej są dziś standardem i warunkiem zapewnienia sprawnej, niezakłóconej oraz zoptymalizowanej pod kątem kosztów produkcji.

Automatyzacja transportu wewnętrznego w zakładzie produkcyjnym

Polska jest europejskim potentatem w dziedzinie produkcji mebli. Stanowią one nasz produkt eksportowy, o czym decyduje znakomity stosunek ceny do jakości. Polscy producenci mają jednak coraz silniejszą konkurencję, na co muszą reagować poprzez inwestowanie w zwiększenie wydajności, podniesienie jakości oraz podkręcenie tempa produkcji.

W te potrzeby znakomicie wpisują się nowoczesne linie transportowe dla branży meblowej, które pozwalają niemal w pełni zautomatyzować proces przenoszenia np. płyt meblowych (oraz ich foliowania), jak i gotowych paczek z meblami przeznaczonych do dalszej dystrybucji.

Korzyści z wdrożenia zautomatyzowanych linii transportowych w fabryce mebli

Bezpośrednimi efektami, jakie zauważy i odczuje przedsiębiorca po uruchomieniu systemu automatycznego transportu wewnętrznego, są:

 • Wyraźne obniżenie kosztów stałych;
 • Możliwość ograniczenia zatrudnienia w zakładzie, chociażby na stanowiskach związanych z logistyką magazynową;
 • Możliwość zmniejszenia liczby wózków widłowych oraz ich operatorów, a tym samym ograniczenie emisji spalin i kosztów związanych z użytkowaniem wózków;
 • Zmniejszenie liczby wypadków na terenie zakładu;
 • Zmniejszenie zużycia materiałów (np. folii);
 • Znaczące zwiększenie dostępności linii produkcyjnej, nawet do blisko 100% w systemie 24/7;


Linia transportowa dla zakładu SWISS KRONO w Żarach

Doskonałym przykładem realizacji wszystkich omówionych wcześniej założeń jest zakład produkcyjny SWISS KRONO w Żarach. Spółka PROMUS Katowice odpowiadała za realizację automatycznej linii foliowania pakietów z wózkiem samobieżnym oraz linii transportu płyty surowej. Projekt zrealizowaliśmy w 2019 roku.

Intencją klienta było zapewnienie sprawnego, automatycznego transportu pakietów płyt laminowanych przed uszlachetnieniem oraz płyt surowych przed laminowaniem – są to dwa kluczowe procesy produkcyjne zachodzące w zakładach zajmujących się produkcją mebli czy podłóg.

Ten projekt stawiał przed nami kilka istotnych wyzwań:

 • Odbiór produktów miał następować z sześciu niezależnych linii produkcyjnych oraz dwóch stacji załadowczych;
 • Klientowi zależało na możliwości obsługi pakietów płyt o różnych wysokościach i wagach;
 • Jednorazowo transportowane miały być pakiety płyt o maksymalnej wadze do 12 ton;
 • Kluczowy aspekt stanowiła integracja systemu bez konieczności całkowitego zatrzymania produkcji w fabryce;


Projekt zrealizowaliśmy zgodnie z oczekiwaniami klienta, zarówno na poziomie czysto technicznym, jak i biznesowym (udało się uniknąć kosztownych przestojów produkcyjnych). Zastosowaliśmy szereg zaawansowanych rozwiązań inżynieryjnych, w tym:

 • Autonomiczne wózki szynowe do transportowania ciężkich stosów płyt;
 • Systemy komunikacji między wszystkimi liniami produkcyjnymi a linią folowiania;
 • Inteligentny system zarządzania, który uwzględnia priorytety i zapełnienie buforów różnych linii produkcyjnych oraz stacji załadowczych;
 • Nowoczesną maszynę foliującą, która wykorzystuje funkcję prestretch w trakcie owijania stosów płyt;
 • Przenośniki z kieszeniami, które zapewniają możliwość współpracy systemu transportu wewnętrznego z wózkami widłowymi;


Przykład zakładu SWISS KRONO w Żarach najlepiej obrazuje, jak duże korzyści – ekonomiczne, produkcyjne i środowiskowe – przynosi inwestycja w zautomatyzowane linie transportowe dla branży meblowej. Więcej o tej realizacji można przeczytać na naszej stronie internetowej – https://promuskatowice.pl/realizacje/meblowa/.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.