Każde przedsiębiorstwo produkcyjne posiada rozbudowane zaplecze (w tym magazynowe), którego obsługa wymaga zaangażowania sporych zasobów ludzkich i finansowych. Główny problem zawsze stanowi doprowadzenie do sytuacji, w której praca produkcji i magazynu jest choćby częściowo zautomatyzowana. Automatyzacja pozwala odciążyć pracowników, zrezygnować z ciągłego zwiększania zatrudnienia oraz znacząco podnieść bezpieczeństwo załogi i magazynowanych towarów. Taki efekt można osiągnąć inwestując w kompleksowe linie transportowe. Wyjaśniamy, na czym to polega i jakie wynikają z tego korzyści.
Czym właściwie są linie transportowe?
Linie transportowe, nazywane również systemami transportowymi, to zestaw współpracujących ze sobą urządzeń mechanicznych i elektrycznych, przeznaczonych do automatyzacji transportu wewnętrznego. Systemy te idealnie sprawdzają się na zakładowych zapleczach produkcyjnych i magazynowych.
Idea jest prosta: zbudować taki system, który pozwoli ograniczyć udział ludzi w transportowaniu różnego rodzaju materiałów, półproduktów i gotowych produktów na krótkich dystansach – na przykład od rampy wyładowczej w pobliże stanowisk produkcyjnych.
To warto wiedzieć
Linie transportowe stanowią dziś podstawowy element infrastruktury logistycznej przedsiębiorstwa.
Popularne elementy systemu transportu wewnętrznego
Linie transportowe to bardzo szerokie pojęcie, które mieści w sobie liczne rozwiązania usprawniające transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie oraz odciążające pracowników fizycznych. Do tej kategorii możemy zaliczyć między innymi:
- przenośniki,
- windy przemysłowe,
- przesuwnice,
- stoły obrotowe i obrotnice,
- stoły podnoszone,
- sztaplarki,
- naczepy samozaładowcze,
- stacje dokowania automatycznego.
Oczywiście każdy system jest projektowany na indywidualne zamówienie w taki sposób, aby z jednej strony idealnie wpasował się w infrastrukturę przedsiębiorstwa (specyfikę architektoniczną np. magazynu), a z drugiej odpowiadał na realne potrzeby firmy.
Dlatego PROMUS Katowice zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę i wieloetapową realizację inwestycji, zaczynając od przygotowania layoutu, projektu konstrukcji stalowej, urządzeń mechanicznych, elementów elektrycznych i sterujących, a kończąc na montażu i uruchomieniu całego systemu. Dzięki takiemu podejściu klient ma pewność, że linia technologiczna nie tylko będzie działać, ale także rzeczywiście podniesie efektywność pracy zaplecza produkcyjnego i magazynowego.
W jakich firmach najlepiej sprawdzają się linie transportowe?
Systemy transportu wewnętrznego są nieodzownym elementem wyposażenia zaplecza magazynowego. Stanowią więc bardzo dobrą inwestycję z punktu widzenia firm posiadających takie zaplecze i planujących jego rozbudowę, jak również firm produkcyjnych, które wytwarzają różnego rodzaju produkty na miejscu.
O inwestycji w zautomatyzowaną linię transportową powinny pomyśleć przedsiębiorstwa, które dziś obserwują u siebie następujące problemy:
- wyraźny spadek wydajności pracy magazynu i produkcji,
- rosnące koszty związane z ciągłym zwiększaniem zatrudnienia,
- chaos organizacyjny na firmowym zapleczu,
- przemęczenie pracowników,
- nieakceptowalne straty materiałów w wyniku np. ich uszkodzenia czy zgubienia.
Korzyści z wdrożenia systemu transportu wewnętrznego w firmie
Linie transportowe stanowią kluczowy, nieodzowny element strategii efektywnego zarządzania produkcją i magazynowaniem towarów. Umożliwiają szybkie, bezbłędne i w znacznej mierze zautomatyzowane przemieszczanie surowców, produktów, paczek czy innego rodzaju komponentów wykorzystywanych w zakładzie – zarówno w ramach jednego obszaru, jak i między różnymi budynkami.
Systemy transportu wewnętrznego oszczędzają mnóstwo cennego czasu, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo towarów i ludzi. Odciążają pracowników, podnoszą komfort pracy, minimalizują ryzyko pomyłek czy uszkodzenia składowanych produktów. To nieodłączne wyposażenie nowoczesnego zaplecza firmowego.