Kompleksowe systemy transportu – co wchodzi w ich skład?

Systemy transportu wewnętrznego są nieodłącznym elementem nowoczesnego zaplecza produkcyjnego i magazynowego. Automatyzacja procesu przenoszenia ładunków na bliskie odległości znacząco zwiększa wydajność pracy przedsiębiorstwa, odciąża pracowników, podnosi poziom bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko strat materiałowych. Najlepsze efekty może przynieść budowa kompleksowego systemu transportu, który składa się z wielu połączonych ze sobą elementów. Omawiamy je w naszym artykule.

System przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe należą do grupy najpopularniejszych urządzeń transportowych stosowanych w systemach transportu bliskiego – na przykład w magazynach, kopalniach czy na placach budowy. Taśmowy przenośnik przemysłowy doskonale nadaje się do transportowania materiałów sypkich, takich jak piasek, żwir, urobek z kopalni, gruz, produkty rolne etc.

System przenośników śrubowych

Przenośniki śrubowe to drugie, obok przenośników taśmowych, najpopularniejsze urządzenia do transportowania materiałów sypkich. Specyfika konstrukcji tych przenośników polega na tym, że za ruch ładunku odpowiada śruba zamontowana wewnątrz koryta. Przenośniki śrubowe charakteryzują się wysoką niezawodnością.

Zasobniki dozujące

W procesach transportu, porcjowania i magazynowania materiałów sypkich, stosuje się zasobniki dozujące, czyli maszyny powszechnie wykorzystywane m.in. w branży przetwórstwa rolnego czy w zakładach produkujących materiały budowlane. Urządzenia te mogą współpracować z przenośnikami ważącymi, zapewniając tym samym dokładne przestrzeganie receptury.

Systemy intralogistyczne

Nazywamy je również systemami transportu wewnątrzzakładowego. Mamy tutaj do czynienia z kompleksowymi systemami transportowymi, które są zbudowane w oparciu o:

 • Przenośniki rolkowe, łańcuchowe lub taśmowe;
 • Wózki samobieżne;
 • Windy przemysłowe;
 • Naczepy samozaładowcze;
 • Stacje przeładunku automatycznego;

Urządzenia do paletyzacji

Sprawne układanie towarów na paletach to obszar działalności magazynu, w którym można znaleźć spore rezerwy. Sposobem na przyspieszenie tego procesu jest wdrożenie w przedsiębiorstwie urządzeń do paletyzacji, które zautomatyzują i tym samym przyspieszą pakowanie towarów oraz ich późniejszy transport do odbiorcy końcowego.

Automatyczne systemy załadunku

Automatyczne systemy załadunku składają się z urządzeń współpracujących z pojazdami wyposażonymi w przenośniki, przewożącymi różnego rodzaju ładunki o zbliżonych parametrach na stałych trasach.

Urządzenia te doskonale sprawdzają się do transportowania materiałów np. między halą produkcyjną i magazynem gotowych produktów, oszczędzając mnóstwo czasu, przyspieszając cały proces oraz odciążając pracowników.

Zapraszamy do skorzystania z oferty PROMUS Katowice

PROMUS Katowice to renomowana spółka, która od ponad 30 lat specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu i integrowaniu systemów transportowych dla przemysłu. Wspieramy naszych klientów w przejściu trudnego procesu automatyzacji kluczowego procesu zachodzącego w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w szczególności w branży automotive, meblowej i materiałów budowlanych czy górniczej.

Posiadamy niezbędne zaplecze techniczne i merytoryczne oraz doświadczenie, aby odpowiadać za kompleksową realizację nawet bardzo zaawansowanych projektów z zakresu kompleksowych systemów transportu wewnętrznego.

Wybierając rozwiązania PROMUS Katowice, gwarantują sobie Państwo:

 • Brak przestojów w pracy;
 • Pełną przewidywalność procesu transportu wewnętrznego;
 • Możliwość zintegrowania linii transportowej z systemem wymiany danych;
 • Niską awaryjność i koszty eksploatacji systemu;
 • Redukcję kosztów funkcjonowania zakładu;
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa ludzi i towarów;

Opiekę biura konstrukcyjnego w całym okresie eksploatacji maszyny;

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontraktu z doradcami PROMUS Katowice, którzy przedstawią Państwu możliwości wdrożenia kompleksowego systemu transportu, jak i jego poszczególnych elementów w Państwa zakładzie.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Optymalizacja produkcji poprzez automatyzację: Klucz do efektywności i zwiększenia wydajności

Optymalizacja procesów produkcji odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu, że zasoby – ludzkie, materialne i finansowe – są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Przez minimalizację marnotrawstwa i maksymalizację wydajności, firmy mogą nie tylko zredukować swoje koszty operacyjne, ale także zwiększyć przepustowość produkcji i skrócić czas realizacji zamówień.

Sprawdź szczcegóły

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.