Transport wewnętrzny stanowi jeden z najważniejszych procesów zachodzących w przemyśle – szczególnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, wydobywczych czy rolnych. Sprawne przenoszenie towarów na bliskie odległości ma istotny wpływ na wydajność pracy, a tym samym na konkurencyjność przedsiębiorstwa. Obecnie dąży się do zautomatyzowania transportu wewnątrzzakładowego, czemu służy wdrażanie poszczególnych urządzeń transportowych, jak i całych linii technologicznych umożliwiających przenoszenie ładunków bez bezpośredniego udziału pracowników (ich rola ogranicza się wówczas do nadzorowania całego procesu).
Przedsiębiorcy zainteresowani inwestycją w systemy transportowe bardzo często pytają nas, jakie są rodzaje transportu wewnętrznego. W głównej mierze sprowadza się to do rodzajów przenoszonych ładunków (ułożone na palecie, sypkie, wilgotne, zbrylone etc.), co z kolei ma wpływ na wybór konkretnych urządzeń transportowych. W tym artykule krótko omawiamy najpopularniejsze systemy transportu wewnętrznego stosowane w przemyśle.
System transportu wewnętrznego zbudowany w oparciu o przenośniki
Przenośniki to podstawowe urządzenia transportowe wykorzystywane w transporcie wewnątrzzakładowym. Są na tyle uniwersalne, że można je stosować na potrzeby większości aplikacji związanych z przenoszeniem różnego rodzaju ładunków.
Do najpopularniejszych rodzajów przenośników zaliczymy modele taśmowe (transportują materiały na specjalnej taśmie) oraz śrubowe, nazywane również ślimakowymi (najczęściej wykorzystuje się je do transportowania materiałów sypkich, granulowanych, w tym zbóż, pelletu, cementu, urobku itp.).
Systemy do paletyzacji
W logistyce magazynowej szczególnie ważne jest zautomatyzowanie procesu układania towarów na paletach. Temu właśnie służą systemy do paletyzacji, które istotnie przyspieszają i optymalizują proces pakowania towarów np. w magazynie.
Systemy intralogistyczne
Mianem systemów intralogistycznych określamy wszelkie linie transportowe służące do przenoszenia towarów wewnątrz danego zakładu, również pomiędzy budynkami czy stanowiskami (np. z magazynu do działu produkcyjnego).
W skład systemów intralogistycznych wchodzą przede wszystkim:
- Przenośniki rolkowe, łańcuchowe i taśmowe;
- Wózki samobieżne;
- Windy przemysłowe dwusłupowe i czterosłupowe;
- Naczepy samozaładowcze;
- Stacje przeładunku automatycznego;
Takie systemy doskonale sprawdzają się w dużych zakładach, w których istnieje potrzeba częściowego lub całkowitego zautomatyzowania obiegu towarów – zarówno tych przyjmowanych na rampie wyładowczej, jak i wysyłanych do odbiorców.
Automatyczne systemy załadunku
Ciekawym przykładem linii transportowych są systemy automatycznego załadunku. Mówimy tutaj o procesie, w ramach którego towary o takich samych lub zbliżonych właściwościach są przewożone (za pomocą pojazdów wyposażonych w przenośniki) na stałych trasach w obrębie zakładu.
Pozwala to np. zautomatyzować odbiór i dalsze przenoszenie ładunków dostarczonych do zakładowego magazynu, jak i transportowanie różnych materiałów między halą produkcyjną a magazynem gotowych produktów – jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy odległości pomiędzy budynkami/sektorami są znaczne, a przenoszenie towarów dziś spoczywa na barkach pracowników.
Zapraszamy do skorzystania z oferty PROMUS Katowice
PROMUS Katowice od ponad 30 lat specjalizuje się projektowaniu, tworzeniu i integrowaniu zaawansowanych systemów transportowych dla przemysłu. Dostarczamy najlepsze rozwiązania z zakresy automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych, realizując inwestycje na rzecz liderów w swoich branżach – między innymi automotive czy meblowej.
Dzięki kompetentnemu, wysoce wykwalifikowanemu zespołowi inżynierów, możemy zaoferować najwyższą jakość realizacji, bez względu na stopień skomplikowania danego projektu.
Jeśli są Państwo zainteresowani inwestycją w system transportu wewnętrznego, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami technicznymi PROMUS Katowice, którzy przygotują dla Państwa wstępną, niezobowiązującą ofertę współpracy.