Zautomatyzowanie procesu transportu wewnątrzzakładowego niesie ze sobą szereg korzyści. Minimalizuje ryzyko wypadków, przyspiesza przenoszenie ładunków, odciąża pracowników, a tym samym ma bezpośredni wpływ na wydajność zakładu. Zbudowanie takiego systemu wymaga dobrania odpowiednich elementów linii transportowych, które najlepiej sprawdzą się w danym przedsiębiorstwie. W tym artykule krótko omawiamy najczęściej stosowane rozwiązania.
Przenośniki taśmowe
Przenośniki taśmowe należą do grupy najważniejszych elementów linii transportowych. Są na tyle uniwersalne, że można je stosować w większości zakładów, w których konieczne lub pożądane jest zautomatyzowanie procesu przenoszenia różnych ładunków, towarów, materiałów etc.
Przenośniki taśmowe najczęściej wykorzystuje się właściwie w każdej branży. Pozwalają przenosić materiały sypkie, takie jak piasek, żwir czy trociny oraz małe, duże lub poukładane na paletach towary – tym samym znacząco ograniczając udział ludzi w całym procesie.
Przenośniki śrubowe
Przenośniki śrubowe to elementy linii transportowych, które służą do zautomatyzowanego przenoszenia materiałów sypkich. Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja przenośnika opiera się na ruchomej śrubie zamontowanej wewnątrz specjalnego koryta.
Takie przenośniki charakteryzują się wysoką niezawodnością oraz możliwością transportowania towarów o znacznej masie. Są bardzo dobrym wyborem do zakładów produkcyjnych materiałów budowlanych, przemysłu obróbki drewna czy przemysłu wydobywczego.
Naczepy do samodzielnego załadunku i wyładunku
Automatyczny załadunek i wyładunek towarów na naczepach samochodowych znacznie ułatwia i przyspiesza proces przyjmowania towarów na terenie zakładu, jak i ich transportowania do odbiorców. Wymaga to zastosowania specjalnych urządzeń typu ATLS (Automatic Truck Loading System), które coraz częściej wykorzystuje się np. w branży logistycznej – by wymienić tylko centra przeładunkowe czy magazyny.
Przykładem takiego rozwiązania może być naczepa wyposażona w specjalne urządzenia do przesuwania ładunków umieszczonych na paletach transportowych, które umożliwiają automatyczne przenoszenie towarów z naczepy do doku przeładunkowego, skąd następnie są odbierane przez np. przenośniki i transportowane do dalszej części magazynu.
Więcej o automatyzacji procesu załadunku i wyładunku towarów można przeczytać w osobnym artykule na naszej stronie.
Inne elementy składające się na linie transportowe
Systemy transportu wewnątrzzakładowego, nazywane również systemami intralogistycznymi, mogą być zbudowane z wielu innych elementów, które pozwalają przenosić różne towary na bliższe i dalsze odległości. Dobór konkretnych rozwiązań zawsze jest uzależniony od specyfiki danego zakładu, potrzeb przedsiębiorcy, jak również dostępnego budżetu oraz przeznaczenia linii transportowej.
Warto tutaj wymienić takie elementy, jak:
- przenośniki rolkowe– pozwalające przenosić towary w głąb magazynu, transportować je między poszczególnymi budynkami zakładu etc.;
- wózki samobieżne– stanowią coraz chętniej wybieraną alternatywę czy uzupełnienie dla klasycznych wózków widłowych oraz wózków paletowych;
- windy przemysłowe– znakomicie sprawdzają się do transportowania ciężkich towarów pomiędzy kondygnacjami budynku czy przenoszenia ładunków na wyższe pola regałów wysokiego składowania;
- stacje przeładunku automatycznego- takie stacje umożliwiają zapewnienie ciągłości wymiany np. kontenerów bez konieczności wstrzymywania pracy linii sortowniczej;
- sztaplery– czyli kluczowe urządzenia pozwalające zautomatyzować i zoptymalizować proces paletyzacji na terenie zakładu, magazynu etc.;
Wszystkie zaprezentowane elementy linii transportowych są dostępne w stałej ofercie PROMUS Katowice. Nasza spółka specjalizuje się w projektowaniu i budowie systemów transportu wewnątrzzakładowego, zapewniając kompleksową obsługę klienta i najwyższy poziom realizacji inwestycji.
Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami technicznymi PROMUS Katowice.