Do czego służy przenośnik ślimakowy śrubowy?

PROMUS Katowice specjalizuje się w kompleksowej realizacji projektów związanych z automatyzacją transportu wewnętrznego. Dostarczamy wszelkie urządzenia transportowe, które są wykorzystywane w licznych sektorach przemysłu – od automotive, aż po branżę meblową. W naszej ofercie znajdują się również przenośniki ślimakowe, które z uwagi na uniwersalność zastosowania oraz relatywnie prostą i tym samym bezawaryjną konstrukcję, są często rekomendowanymi elementami systemów transportowych – zwłaszcza na potrzeby rolnictwa. W tym artykule wyjaśniamy, do czego służy przenośnik ślimakowy.

Zasada działania przenośnika ślimakowego

Przenośnik ślimakowy (inna nazwa to przenośnik śrubowy) jest stosunkowo prostym w budowie urządzeniem transportowym, które do przesuwania ładunku wykorzystuje obracający się pas stalowy zwinięty w kształt gwintu śrubowego o dużym skoku zamontowany wewnątrz specjalnego koryta.

To warto wiedzieć:

W zależności od transportowanego materiału, na przenośniku ślimakowym można zainstalować pas grzejny.

Przenośniki ślimakowe występują w różnych konfiguracjach, co jest uzależnione od preferowanej długości przenośnika. Wydajność urządzenia transportowego to pochodna przede wszystkim kąta pracy oraz średnicy przenośnika, jak i rodzaju zastosowanego silnika.

Rodzaje przenośników ślimakowych

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje przenośników ślimakowych – podział ten wskazuje również na preferowane zastosowanie tych urządzeń transportowych.

  • Przenośniki ślimakowe do transportu materiałów sypkich.
  • Przenośniki ślimakowe do załadunku silosów.
  • Przenośniki dozujące.
  • Przenośniki transportowe międzyoperacyjne.


Przenośniki ślimakowe można również podzielić ze względu na budowę – tutaj wyróżniamy:

  • Przenośniki korytowe – służą do transportu osadu, granulatu czy mas bitumicznych. Takie przenośniki (z obudową w kształcie litery U i z odkręcanymi pokrywami) sprawdzają się w miejscach, w których występuje ryzyko zablokowania pracy przenośnika przez duże elementy lub też zachodzi konieczność częstego czyszczenia.
  • Przenośniki rurowe – w tych przenośnikach obudowa ma formę rury z obracającym się wewnątrz niej ślimakiem. Są to urządzenia charakteryzujące się lepszą szczelnością, dzięki czemu mogą być używane jako separatory stref linii technologicznych zagrożonych wybuchem. Z kolei przenośniki z małą średnicą obudowy mogą być wykorzystywane jako stacje dozowania mikroskładników.


Przykładowe zastosowania przenośników ślimakowych

Ze względu na specyfikę konstrukcji i działania, przenośniki ślimakowe zdecydowanie najlepiej sprawdzają się we wszelkich aplikacjach związanych z transportowaniem materiałów suchych i mokrych, o średniej gęstości – przede wszystkim jako rozładunek i załadunek silosów.

Ten typ przenośników można również wykorzystywać do przenoszenia wszelkiego rodzaju materiałów sypkich, w tym cementu, pelletu, miału czy groszku węglowego.

Przenośniki ślimakowe bardzo dobrze sprawdzają się do transportowania materiałów wilgotnych i zbrylonych na niewielkie odległości. Urządzenia te znajdują więc zastosowanie w takich sektorach, jak rolnictwo, przetwórstwo spożywcze, ale też przemysł budowlany, produkcyjny i wydobywczy.

Dodajmy również, że przenośnik ślimakowy może pracować samodzielnie lub stanowić element linii produkcyjnej czy linii do magazynowania.

Zapraszamy do skorzystania z oferty PROMUS Katowice

PROMUS Katowice ma wieloletnie doświadczenie w produkcji najwyższej klasy przenośników ślimakowych. W naszej ofercie znajdą Państwo urządzenia zoptymalizowane pod kątem mocy, wyróżniające się odpowiednią wydajnością, dostosowaną do potrzeb konkretnej aplikacji.

Nasze przenośniki charakteryzuje niezawodność, dobre parametry robocze, ponadprzeciętna trwałość, stabilność i funkcjonalność.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami technicznymi PROMUS Katowice, którzy przygotują dla Państwa indywidualną ofertę na produkcję, dostarczenie i uruchomienie przenośników ślimakowych.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.