Automatyzacja produkcji – elementy pozwalające wyeliminować ręczny transport w obrębie zakładu

Automatyzacja produkcji – elementy pozwalające wyeliminować ręczny transport towarów w obrębie zakładu

Automatyzacja produkcji jest jednym z najważniejszych zagadnień we współczesnym przemyśle. Praktycznie każde przedsiębiorstwo dąży do tego, aby zrobotyzować podstawowe czynności produkcyjne, co przekłada się na zwiększenie wydajności i tym samym wzrost konkurencyjności. Ważnym etapem automatyzacji jest wdrożenie w zakładzie systemów transportu wewnętrznego. Ich zadaniem jest przenoszenie różnych towarów czy półproduktów np. z magazynu na linię produkcyjną. W naszym artykule omawiamy kilka podstawowych elementów transportowych uczestniczących w procesie automatyzacji produkcji.

Windy przemysłowe

Windy przemysłowe stosuje się wszędzie tam, gdzie przewidujemy pionowy transport towarów. Winda bardzo przyspiesza przenoszenie ładunków, odciążając pracowników i zwiększając bezpieczeństwo na terenie zakładu.

W ofercie PROMUS Katowice znajdą Państwo windy przemysłowe z napędami elektrycznymi połączonymi z falownikami, windy wyposażone w różne systemy pozycjonowania (czujniki zbliżeniowe, szyny kodowe, system laserowego pomiaru odległości), windy dwu- lub czterosłupowe oraz windy z układem napędowym umieszczonym w dowolnym miejscu na słupach (nazywane windami plecakowymi).

Stoły obrotowe

Stoły obrotowe najczęściej pełnią funkcję zmiany kierunku transportu. Są przystosowane do zabudowania dodatkowymi urządzeniami, na przykład przenośnikami rolkowymi czy łańcuchowymi. Obrót stołu jest realizowany przez koło jezdne lub mechanizm zębatkowy (do wyboru przez Zamawiającego).

Do najważniejszych zalet stołów obrotowych zaliczymy dokładne pozycjonowanie, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku długich, rozbudowanych linii transportowych, wytrzymałą konstrukcję, wysoką sprawność i możliwość dostosowania do charakteru obciążenia, a także cichą i bezobsługową pracę.

Stoły podnoszone

Stoły podnoszone to uniwersalne elementy systemu transportu wewnętrznego. Podobnie jak stoły obrotowe mogą zostać zabudowane dodatkowymi urządzeniami (najczęściej przenośnikami), co z kolei pozwala dopasować stoły do dowolnego ładunku czy charakteru procesu produkcyjnego.

PROMUS Katowice oferuje różne rodzaje stołów podnoszonych, w tym hydrauliczne, mechaniczne oraz pneumatyczne. Każdy z nich doskonale sprawdza się w zakładach nastawionych na zautomatyzowaną produkcję, gwarantując sprawne, bezobsługowe przenoszenie towarów w obrębie przedsiębiorstwa.

Sztaplery magazynowe

Sztaplery magazynowe, nazywane również sztaplarkami, to znakomity element przyczyniający się do automatyzacji produkcji. Pisząc w dużym uproszczeniu: sztaplarka stanowi alternatywę dla wózka widłowego, wyręczając pracownika w układaniu lub rozładowywaniu towarów na regałach magazynowych.

Kluczową zaletą sztaplerów jest fakt, że pracują automatycznie, bez nadzoru człowieka, również w cyklu całodobowym. Dzięki temu można znacząco przyspieszyć procesy produkcyjne.

Przykładowo: sztaplarka rozładowuje potrzebne towary z regału, te następnie trafiają na inne elementy automatycznego systemu transportu wewnętrznego i są przenoszone prosto na linię produkcyjną. To szybkie, niezawodne i bardzo bezpieczne rozwiązanie, które można wdrożyć także w Państwa zakładzie.

PROMUS Katowice – producent systemów transportowych i konstrukcji stalowych

Sam wybór elementów systemu transportu wewnętrznego na potrzeby automatyzacji produkcji może stanowić spore wyzwanie dla przedsiębiorcy, który dopiero przymierza się do takiej inwestycji. Ważne jest, aby móc tutaj oprzeć się na doświadczonym partnerze, gwarantującym kompleksową realizację systemu od projektu, przez produkcję, montaż, uruchomienie, aż po późniejsze serwisowanie urządzeń.

Zapraszamy do skorzystania z oferty PROMUS Katowice – jednego z najlepiej ocenianych producentów systemów transportowych i konstrukcji stalowych. Dostarczamy rozwiązania dla zakładów z każdej branży, niezależnie od wielkości i przedmiotu działalności biznesowej.

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami PROMUS Katowice, którzy przedstawią Państwu dostępne opcje oraz przygotują wstępną, niezobowiązującą ofertę realizacji inwestycji.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Optymalizacja produkcji poprzez automatyzację: Klucz do efektywności i zwiększenia wydajności

Optymalizacja procesów produkcji odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu, że zasoby – ludzkie, materialne i finansowe – są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Przez minimalizację marnotrawstwa i maksymalizację wydajności, firmy mogą nie tylko zredukować swoje koszty operacyjne, ale także zwiększyć przepustowość produkcji i skrócić czas realizacji zamówień.

Sprawdź szczcegóły

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.