Automatyczne systemy załadunku i rozładunku – w jaki sposób wspierają codzienną pracę magzynu?

Automatyczne systemy załadunku i rozładunku – w jaki sposób wspierają codzienną pracę magazynu?

Magazyn pełni kluczową funkcję w każdej firmie produkcyjnej. To w nim składowane są surowce i półprodukty oraz gotowe produkty czekające na wysłanie do klientów końcowych. Sprawne działanie magazynu jest tą częścią biznesu, której warto poświęcić szczególną uwagę. Obecnie przedsiębiorstwa dążą do pełnej lub przynajmniej częściowej automatyzacji procesu magazynowania, co przynosi liczne, wymierne korzyści.

W osiągnięciu tego celu pomagają automatyczne systemy załadunku i rozładunku, których producentem jest PROMUS Katowice. W naszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób takie systemy przyczyniają się do poprawy efektywności pracy magazynu.

Ograniczenie udziału pracowników

Automatyczne systemy załadunku i rozładunku minimalizują udział człowieka w procesie transportowania towarów wewnątrz przedsiębiorstwa. Ma to tę zaletę, że firma posiadająca taki system nie musi wciąż zwiększać zatrudnienia, co jest ogromną korzyścią w kontekście współczesnego rynku pracy (rosnące koszty, presja płacowa, niedobór pracowników).

Automatyka oczywiście wciąż nie zastępuje ludzi w 100%, natomiast przejmuje od nich te czynności, które są najbardziej angażujące czasowo i fizycznie. Można zatem napisać, że posiadanie takiego systemu jest inwestycją w komfort oraz bezpieczeństwo pracowników magazynu, a tym samym w ich satysfakcję z pracy.

Wewnętrzny przepływ towarów pomiędzy strefami

Automatyczne systemy załadunku są ważną częścią kompleksowej linii transportowej, która obejmuje teren całego zakładu i umożliwia zautomatyzowanie procesu przenoszenia towarów między np. magazynem a halą produkcyjną i odwrotnie. System ten składa się z różnego rodzaju przenośników, wind, przesuwnic, obrotnic itp. To także wpływa na oszczędność czasu, a przy tym na przyspieszenie przepływu towarów, co jest szczególnie ważne z perspektywy firm o dużym potencjale produkcyjnym i sporym zapleczu magazynowym.

Dużo łatwiejsze utrzymanie porządku w magazynie

Współczesne standardy zarządzania magazynem wymagają, aby wszystko było na swoim miejscu – w tym celu wdraża się różne procedury administracyjne, np. zgodne z filozofią Kaizen. Automatyczne systemy załadunku i rozładunku idealnie się w to wpisują. Eliminują one problem składowania towarów w przypadkowych miejscach.

System można zbudować w taki sposób, aby po rozładowaniu np. paczek z półproduktami od razu były one kierowane w wyznaczone miejsce – całość będzie działać w pełni automatycznie, w trybie ciągłym, co pozwoli zachować porządek nawet wtedy, gdy aktualnie pracownicy fizyczni są zajęci czymś zupełnie innym.

Minimalizacja strat

Automatyczne systemy załadunku i rozładunku to szczególnie atrakcyjna inwestycja dla tych firm, które dziś notują spore straty materiałowe spowodowane np. przemęczeniem pracowników i popełnianiem przez nich prostych błędów. To generuje konkretne, w ogólnym rozrachunku bardzo wysokie koszty.

Automatyzacja procesu transportu wewnętrznego minimalizuje ryzyko utraty towarów, ich zgubienia czy mechanicznego uszkodzenia.

Zapraszamy do współpracy z PROMUS Katowice

Jesteśmy jednym z najbardziej renomowanych i doświadczonych producentów systemów transportu technologicznego w Polsce. W stałej ofercie PROMUS Katowice znajdą Państwo wszelkie rozwiązania potrzebne do zautomatyzowania załadunku i rozładunku, jak i również przesuwania towarów na terenie zakładu.

PROMUS Katowice bezpośrednio odpowiada za każdy etap realizacji inwestycji. Zapewniamy profesjonalne doradztwo, projektowanie, wykonawstwo, montaż, uruchomienie oraz późniejszy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Przekłada się to na stabilną jakość realizacji, jak również oszczędza Państwu mnóstwo czasu (brak konieczności szukania i koordynowania pracy różnych firm).

Są Państwo zainteresowani inwestycją w automatyczne systemy załadunku i rozładunku? Mamy rozwiązania dla przedsiębiorstw z każdej branży. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – przedstawimy Państwu wstępną, niezobowiązującą ofertę współpracy.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.